Skaitmeninės technologijos, paremtos dirbtinio intelekto algoritmais, vis aktyviau taikomos įvairiuose pramonės sektoriuose. Ne išimtis ir žemės ūkio bei maisto sektorius. Apie ketvirtosios pramonės revoliucijos keliamus iššūkius, galimybes, pasiūlymus ir gerąsias praktikas bus diskutuojama jau šį ketvirtadienį (kovo 18 d.) Europos Parlamento biuro Lietuvoje ir skaitmeninių inovacijų centro „AgriFood Lithuania DIH“ rengiamoje nuotolinėje diskusijoje „Pramonės 4.0 poveikis žemės ūkio ir maisto sektoriui“, skirtoje visiems dirbantiems ir besidomintiems agromaisto sritimi. Dalyvavimas renginyje nemokamas, tačiau dėl riboto galinčių prisijungti žmonių skaičiaus būtina išankstinė registracija.
Dėmesys darbuotojų kvalifikacijai ir galimybėms
„Pramonės 4.0 poveikis žemės ūkio ir maisto sektoriui yra didžiulis. Siekiant būti konkurencingais vien inovacijų neužteks. Didžiausias iššūkis bus esamų darbuotojų kompetencijų tobulinimas“, – teigia diskusijoje dalyvausianti įmonės „Ekofrisa“ direktorė Lina Dužinskienė. Jos vadovaujama kruopų gamintoja yra skaitmenizavusi visą grikių gamybos procesą, tad renginio žiūrovai turės galimybę išgirsti apie praktinę skaitmenizavimosi patirtį Lietuvoje iš pirmų lūpų. Su tuo, kad ketvirtoji pramonės revoliucija yra dabartis, o ne ateitis sutinka ir „Litfood“ direktorius Šarūnas Celiešius. Anot jo, labai svarbus yra bendradarbiavimas su Žemės ūkio ministerija, kadangi agromaisto sektoriaus verslui ir kaimo vietovėms yra reikalinga pagalba įgyvendinant skaitmenines transformacijas savo veikloje.
Poreikį plėsti pažangių technologijų taikymą žemės ūkio ir maisto sektoriuje pabrėžė Europos Parlamento narys Andrius Kubilius. Anot įtakingo politiko, jei siekiame, jog ES (bei Lietuva) taptų pasauliniais biotechnologijų lyderiais, turime sudaryti galimybes vystyti genų redagavimo technologijas, kurios padidintų precizinės žemdirbystės taikymo efektyvumą, komerciniais tikslais. Vis dėlto, Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos direktorius Giedrius Bagušinskas teigia, kad technologijos, pakeisiančios įprastą žemės ūkio ir maisto gamybos valdymą, ne panaikins, o, atvirkiščiai, tik sustiprins vartotojų poreikį tiesiogiai bendrauti su ūkininku ar gamintoju.
Renginyje, kurį moderuos Arūnas Milašius, diskutuos Europos Parlamento narys Andrius Kubilius, „Litfood“ direktorius Šarūnas Celiešius, Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos direktorius Giedrius Bagušinskas, „Ekofrisa“ direktorė Lina Dužinskienė bei Žemės ūkio ministerijos Tvarios žemės ūkio gamybos politikos grupės vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas. Su detalia renginio programa galima susipažinti čia.