Anot A. Balčiūnaitienės, Europos Sąjungos maisto inovacijų iniciatyvos „EIT Food“ moterų verslumo programos EWA dalyvės, pristatyta technologija ne tik greita, nenaudojanti didelių energetinių išteklių, bet ir turi milžinišką potencialą visame pasaulyje.
„Mūsų tikslas – kad žmonės valgytų pilnavertį maistą, o jo pagaminimas neturėtų jokio neigiamo poveikio gamtai. Deja, šiandien substratų rinka vis dar yra labai tarši, o su cheminėmis trąšomis auginamas derlius, nugulęs ant mūsų stalo, gali sukelti sveikatos sutrikimų – alergijas, kvėpimo takų ir kitas ligas. Todėl nusprendėme sukurti aplinką tausojantį produktą, kuris nutiestų pagrindus pokyčiams agromaisto srityje ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Šiuo metu laukiame atsakymo iš Europos Sąjungos inovacijų komisijos dėl projekto finansavimo ir produkto ištyrimo pasitelkiant naujausius mokslinius tyrimų metodus“, – dalinasi specialistė.
Inovacija šiuo metu dar tyrimų stadijoje, toliau ją vystant bus bendradarbiaujama su kolegomis Latvijoje, Bulgarijoje ir Portugalijoje. Visą 100 proc. suyrančio substrato kūrėjų komandą sudaro net aštuoni partneriai, tarp jų – LAMMC ir skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania“.
Didesniam proveržiui reikia tarptautinių platformų
Pasak „AgriFood Lithuania“ direktorės Kristinos Šermukšnytės-Alešiūnienės, aplinką tausojantis substratas – tik vienas iš daugelio šalyje kuriamų maisto inovacijų pavyzdžių. Kai kurie lietuvių sprendimai jau pelnė ir tarptautinį pripažinimą.
„Lietuvoje šiandien vyresnio amžiaus žmonėms yra sukurtas funkcinis, svarbiausiais mineralais pripildytas maistas, vystomos naujos inovacijos, tokios kaip šilauogių priežiūra dronais ir panašiai. O prieš kelerius metus Andriaus Ratkevičiaus ir Simo Jarašiūno pristatytas natūralaus produktyvumo gėrimas „Brite“ gavo finansavimą iš užsienio investuotojų ir sėkmingai įžengė į tarptautinę rinką. Todėl nenuostabu, jog pagal naujausius duomenis esame lyderiai šioje srityje visame Baltijos regione“, – sako „AgriFood Lithuania“ vadovė.
Vis dėlto, nors Lietuva dažnai vadinama agromaisto technologijų pirmeive, K. Šermukšnytė-Alešiūnienė sako, jog vien tik talento nepakanka. Jos teigimu, norint įtvirtinti lyderių pozicijas Europoje, reikalingas bendradarbiavimas tarptautiniu lygmeniu, o ypač – su Latvija ir Estija:
„Atsižvelgiant į tai, su kokiomis rinkomis konkuruojame, Baltijos šalių bendrystė užtikrintų stipresnį regiono balsą globaliu mastu. Juk mūsų kuriamos inovacijos papildo viena kitą, o ne konkuruoja. Šiemet pirmą kartą Baltijos regione vyksianti Europos Sąjungos maisto inovacijų iniciatyvos „EIT Food“ organizuojama metinė konferencija Lietuvos maisto inovacijų bendruomenei yra proga ne tik praplėsti žinias, aptarti agromaisto technologijų tendencijas, bet ir užmegzti naujas partnerystes. Tokiuose renginiuose verslo angelai ir didžiosios korporacijos aktyviai ieško naujų idėjų ir investavimo galimybių. Telieka tik patikėti savo potencialu, nes parako tirti, plėtoti ir diegti inovatyvias agromaisto technologijas mes tikrai turime.“
„EIT Food 2023” – penktus metus iš eilės organizuojama tarptautinė konferencija. Jos metu sprendžiami maisto sistemų pertvarkymo ir aktualiausi pasaulinių maisto iššūkių klausimai, tokie kaip maisto trūkumas, maisto apsauga, tiekimo ir vertės grandinių iššūkiai, klimato kaita bei žalioji transformacija.
Birželio 27-28 dienomis renginys pirmą kartą kelsis į Latvijos sostinę Rygą. Jame pranešimus skaitys gerai žinomų organizacijų – „Dannone“, „Good Food Institute“, Pasaulinio maisto saugumo instituto atstovai ir kiti. Taip pat bus pristatyti 63 startuoliai, pakviesti prisijungti prie „EIT Food“ verslumo programų, tarp kurių pateko ir lietuviai – funkcinio maisto senjorams gamintojai „WeZoop“.
Daugiau informacijos: https://www.annualevent.eitfood.eu/
Šaltinis – www.ukininkopatarejas.lt
Nuotr. – LAMMC vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Aistė Balčiūnaitienė
Nuotr. – „Agrifood Lithuania“ direktorė Kristina Šermukšnytė- Alešiūnienė