Praėjusią savaitę dešimt ambicingų „EWA“ programos inovatorių susirinko į žiniomis turtingą renginį – „EWA“ meistriškumo klasę. Pagrindinis klasės tikslas buvo paskatinti moterų verslumo augimą agromaisto sektoriuje, suteikiant joms galimybę kartu su mentoriais pasisemti vertingų teorinių ir praktinių žinių.  

 

Lietuvoje jau trečią kartą įvykusi „EWA“ meistriškumo klasė yra dalis „Empowering Women in Agrifood“ programos. Šįkart, rugpjūčio 21 dieną, ji sukvietė inovatores ir jų mentorius į „Vytauto Mineral SPA“ konferencijų centrą Birštone. Programa siekiama įgalinti pradedančiąsias verslininkes pagerinti savo lyderystės ir verslumo įgūdžius, padrąsinti įveikti iššūkius ir siekti sėkmės, suteikiant joms reikalingas žinias ir pasitikėjimą efektyviai pradėti bei išlaikyti savo verslą agromaisto sektoriuje.

 

Šiuose visos dienos mokymuose dalyvės mokėsi praktinių komandos formavimo, finansų valdymo, teisės aktų laikymosi ir inovacijų įgūdžių. Paskaitų ir praktinių dirbtuvių metu jos tobulino viešojo kalbėjimo įgūdžius, mokėsi reklamuoti savo produktą, parengti finansinį planą ir kurti efektyvias komunikacijos strategijas. Be to, jos buvo supažindintos su Europos Sąjungos reglamentais bei naujomis „Žaliojo kurso“ ir „Nuo ūkio iki stalo“ strategijomis.

 

Klasės ir seminarai, skatinantys lyderystę ir verslumą

 

Renginį atidarė „AgriFood Lithuania“ generalinė direktorė ir Lietuvos „EWA“ ambasadorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė, kuri dalyvėms palinkėjo produktyvios dienos, drąsos ir stiprybės, įveikiant iššūkius. Pirmojoje sesijoje „EKOAGROS“ direktorė Virginija Lukšienė daugiau papasakojo apie agromaisto sektoriaus reglamentus, tvarumo praktikas ir poveikį aplinkai, pateikdama praktinius nuostatų laikymosi ir tvarumo atvejų tyrimus.
AgriFood Lithuania DIH generalinė direktorė, EWA ambasadorė Lietuvoje, Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė ir Ekoagro Direktorė, Virginija Lukšienė

 

Sekančioje sesijoje „Kauno Grūdų“ produktų vadovė Oksana Šimoliūnaitė pristatė žemės ūkio ir maisto produktų kainodaros bei finansų planavimo metodikas, pasidalindama „Kauno Grūdų“ produktų atvejų analizėmis. Dalyvės susipažino, kaip nustatyti tinkamą produktą kainą, ištiriant rinką, pridedant antkainį arba sutelkiant dėmesį į vertę klientams. Šias naujas žinias jos galėjo pritaikyti praktinėse dirbtuvėse, kuriose jos kūrė savo produktų kainodaros ir finansinį planą.

Kauno grūdai Produktų vadovė, Oksana Šimoliūnaitė

 

„Inovacijų agentūros“ „BioTech Lab“ skyriaus sumanios specializacijos koordinatorė Dr. Karolina Trakšelytė-Rupšienė atskleidė naujausias agromaisto sektoriaus tendencijas ir technologijas, taip pat naujas „Žaliojo kurso“ ir „Nuo ūkio iki stalo“ strategijas, pateikdama dabartinių sektoriaus inovacijų atvejų analizes. Po šios sesijos „EIT NCP“ programos koordinatorė „NCP“ skyriuje Milda Karčiauskaitė pasidalino esminėmis Europos inovacijų ir technologijų instituto (EIT) programomis, skirtomis startuoliams. Tuo tarpu, Lietuvos klasterių tinklo prezidentas Gytis Junevičius pakvietė į praktines dirbtuves, kuriose dalyvės tobulino savo lyderystės įgūdžius ir ruošėsi pristatyti savo inovatyvas idėjas, rengdamos „Elevator Pitch“.

Sumanios Specializacijos Koordinatorė | BioTech Lab skyrius | Proveržio departamentas Inovacijų agentūra, Karolina Trakšelytė-Rupšienė ir President of Lietuvos klasterių tinklo prezidentas, Gytis Junevičius

 

Antroje dienos pusėje „Kauno Grūdų“ tiekimo grandinės planavimo vadovė Gabrielė Madzeliauskaitė aptarė maisto saugumą, tiekimo grandinės valdymą ir pravedė praktines dirbtuves, kurių metu dalyvės išmoko sukurti asmeninio produkto ir paslaugos tiekimo grandinę agromaisto sektoriuje. O „East West Agro“ (EWA) generalinis direktorius Gediminas Kvietkauskas pasidalino komunikacijos strategijomis, motyvacija ir asmeninio tobulėjimo galimybėmis agromaisto inovatorėms. Jo dirbtuvėse dalyvės išmoko efektyviai perteikti savo startuolio vertės pasiūlymą, išsigryninti misiją ir viziją.
Kauno grūdai Planavimo tarnybos vadovė, Gabrielė Madzeliauskaitė ir East West Agro Generalinis direktorius, Gediminas Kvietkauskas
Šią produktyvią dieną vainikavo bendra vakarienė, kurioje inovatoriai, mentoriai ir pranešėjai turėjo galimybę neformaliai pabendrauti, diskutuoti, apsikeisti idėjomis, patirtimi ir patarimais. Meistriškumo klasė suteikė vertingą progą tobulinti lyderystės, verslumo įgūdžius bei užmegzti ryšius su inovatorėmis agromaisto sektoriuje.